Dünyanın en büyük kuşu

 en büyük kuş


Arkeologlar, dünyanın görmüş olduğu en büyük kuşun artıklarını bulduklarını belirtti. ABD’de yapılan kazılarda kemiklerine ulaşılan Pelagornis Sandersi’nin kanat uzunluğu 7 metre.

ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki Charleston şehrinde yapılan kazılar, şimdiye kadar bulunan dünyanın en büyük kuşunun artıklarına ulaşılmasını sağladı. Charleston Uluslararası Havaalanının bulunduğu bölgede yapılan kazılarda, 25-28 milyon yıl öncesine ait dev bir kuşun artıkları bulundu. Arkeologlar, dev fosili çıkarmak için kepçe kullanmak zorunda kaldılar.

Kuzey Carolina eyaletinin Durham şehrindeki Ulusal Evrim Sentez Merkezi yazarı ve Connecticut’un Greenwich kentindeki Bruce Müzesi’nde paleontolog ve bilim küratörü Dan Ksepka, keşif ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tek başına üst kanat kemiği kendi kollarımdan uzun. Game of Thrones’dan (Amerikan TV dizisi) çıkmış bir ejderha gibi” ifadesini kullandı.

Ksepka, Pelagornis sandersi’nin günümüzde en büyük kanat genişliğine sahip olan albatros kuşunun neredeyse iki katı büyüklüğünde olduğunu ifade etti. Pelagornis sandersi, 160 kişinin sığabileceği bir odanın uzunluğuna ait kanatlarıyla, kendisinden önce en büyük kuş olma unvanına sahip Argentavis magnificens’i de ikinci sıraya itti.

Araştırmacılar, dev kanatları çok ince ve hafif kemiklere sahip olan kuşun çok iyi uçabildiğini, yalnız kısa bacaklarıyla karada o kadar iyi hareket edemediğini tahmin ediyor. Kemikler üzerinde yapılan analizler, kuşun dev kanatları vasıtası ile planör gibi havada süzülerek uçmakta etkin olduğunu gösterdi.

KOŞARAK HAVALANIYORDU


simdiye-kadar-bulunan-dunyanin-en-buyuk-kusu-ilgincbirbilgi

Ksepka ve meslektaşları, çok iyi uçabilmesine rağmen Pelagornis sandersi’nin dev kanatlarıyla nasıl havalandığını anlamak için bilgisayar üzerinde simülasyonlar gerçekleştirdi.

Analizler, dev kuşun dik durarak havalanamayacağını yalnız yamaç aşağı koşarak yerden yükseldiğine işaret etti. Ayrıca, dev kuşun ani rüzgarların etkisiyle bulunduğu noktadan havalanabildiği düşünülüyor.

Discovery News’in verdiği bilgiye göre, Pelagornis sandersi, okyanusların yüzeyinden doğan hava akımları vasıtası ile saatlerce kanat çırpmadan uçabiliyordu. Deniz canlılarıyla beslendiği düşünülen dev kuş, belli Aralıklarla suya inerek avlanıyordu.

Bilim insanları Pelagornis sandersi üzerinde yapılacak araştırmalarla, dinozorların yok olduğundan sonra yaşamış olan dev kuşun neden hayatta kalamadığını ortaya çıkarmak istiyor. Kuşların geçmişi ile ilgili yeni bilgiler sunacak olan Pelagornis sandersi, bunun yanı sıra yeni nesil hava araçlarının da geliştirilmesini sağlayabilir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.